DISSINET hostem v podcastu DATAŘI
David Zbíral a Tomáš Hampejs si povídají o inkvizičních záznamech jako digitálních datech s Janem Cibulkou v podcastu Českého rozhlasu "DATAŘI".
Navzdory rozšířené představě o upalování kacířů na hranici byly vzorce vynášení trestů ve středověkých inkvizičních procesech mnohem rozmanitější a uplatňovaly širokou škálu sankcí. Samotní inkvizitoři však po sobě zanechali jen velmi málo vodítek. Autoři z DISSINETu pomocí výpočetních metod ukazují, jak se rozhodovalo o trestech v jednom z prvních inkvizičních procesů s dochovanými záznamy.
Historical Methods: A Journal of Quantitative and Interdisciplinary History, který se v žebříčku Web of Science (Social Sciences Citation Index / History) umísťuje v prvním decilu, zveřejnil náš článek Modeling systems of sentencing in early inquisition trials: Crime, social connectivity, and punishment in the register of Peter Seila (1241–2) . Zpracovali jsme languedocký inkviziční registr Petra Seily pomocí počítačem podporovaného sémantického modelování textu (CASTEMO) do podoby strukturovaných dat a analyzovali jsme, jak různé formy jednání a sociálních kontaktů ovlivňovaly vynášení rozsudků nad středověkými nonkonformními křesťany. Spojením několika analytických hledisek, včetně kvalitativní komparativní analýzy a vícenásobné lineární regrese, podporujeme domněnku, že inkvizitor Peter Seila při ukládání trestů systematicky zvažoval jednotlivé přečiny a interakce obviněných s disidentskými duchovními. Rovněž se ukazuje, že spoluvina a příbuzenské vztahy mezi odsouzenými na jeho rozhodování neměly vliv.
David Zbíral a Tomáš Hampejs si povídají o inkvizičních záznamech jako digitálních datech s Janem Cibulkou v podcastu Českého rozhlasu "DATAŘI".
Great news! CASTEMO data collected in InkVisitor can now be readily outputted into Neo4j graph databases. Neo4j allows for collected data to be flexibly explored, queried, enriched, and analysed with graph tools.