DISSINET is now on Bluesky and Mastodon
Stay up to date with DISSINET news by following our new social media accounts.
Náš nejrozsáhlejší soubor digitálních dat o čarodějnických procesech v českých zemích využil oblíbený zpravodajský portál Aktuálně.cz k vytvoření nové mapy. Jejich článek také obsahuje několik dalších užitečných vizualizací a zjištění založených na našich datech.
V roce 2022 publikovali výzkumníci projektu DISSINET společně s bakalářskými studenty Masarykovy univerzity nejrozsáhlejší soubor digitálních dat o čarodějnických procesech v českých zemích. Zahrnuje období od nejstaršího známého případu z roku 1491 až do roku 1785 a pokrývá celkem 257 procesů. Databáze zaznamenává rok každého procesu, jména obviněných, jejich pohlaví, místo bydliště, vznesená obvinění, výsledky procesů, místa výslechů i pomůcky a substance, z jejichž užívání k čarování byli obvinění nařčeni.
Jelikož jsme kladli důraz na veřejnou dostupnost těchto dat prostřednictvím platformy Zenodo, je nám potěšením, že oblíbený zpravodajský portál Aktuálně.cz využil náš soubor dat k vytvoření mapy těchto čarodějnických procesů. Mapa přehledně ukazuje, ve kterých regionech docházelo k největšímu počtu procesů – výrazně vyniká zejména severní Morava. Článek zároveň obsahuje časovou osu zachycující výskyt procesů v jednotlivých desetiletích napříč třemi staletími a také graf porovnávající četnost různých typů obvinění – například obvinění z vysloveně démonické magie oproti magii škodící lidem a jejich majetku (ukazuje se, že druhý typ byl mnohem častější). Článek rovněž správně upozorňuje, že muži byli v českých zemích obviňováni a souzeni za čarování přibližně stejně často jako ženy.
Jsme v projektu DISSINET hrdí na to, že naše práce inspirovala další zájemce k zapojení do datově orientovaného historického výzkumu a k zamyšlení nad tím, jak středověká a raně novověká společnost reagovala na nonkonformní víry a praktiky. Obecně doufáme, že zveřejnění tohoto článku poslouží jako inspirace pro další kvantitativní výzkumníky, jak cenné může být zpřístupnění dat veřejnosti. Nikdy nevíte, kdo v nich objeví nový potenciál.
Máte-li zájem o další datové sady, podívejte se například na naši síťovou databázi obvinění v boloňském inkvizičním registru z let 1291–1310 nebo na geokódovaný soubor dat k raně křesťanským baptisteriím z jiného projektu Centra pro digitální výzkum náboženství.
Stay up to date with DISSINET news by following our new social media accounts.
It is a familiar image: a woman in distress, surrounded by men examining her soul in a dimly lit inquisitorial chamber. In fear of physical torture, she confesses to crimes she never committed. We bring you an online version of our article originally published in History Today.